Różnorodne elektronarzędzia, w tym przecinarki taśmowe i przecinarki tarczowe, są obecnie powszechnie dostępne, nie zwalnia to jednak ich użytkowników z obowiązku stosowania się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Prawidłowe ich eksploatowanie, dbanie o stan techniczny oraz czystość narzędzi i miejsca pracy, z pewnością może uchronić przed groźnymi wypadkami. Te zasady stosują się również do posiadaczy i użytkowników przecinarek, czy to w zakładach przemysłowych, punktach świadczących usługi ślusarskie, hurtowaniach stali czy też osób prywatnych. Jak zatem prawidłowo dbać o przecinarki?

Przecinarka – urządzenie wszechstronne

Przecinarki elektryczne stosuje się do cięcia stali, metali kolorowych, jak również tworzyw sztucznych oraz twardych materiałów – stosując wówczas odpowiednią ściernicę. Nowoczesne przecinarki wysokiej klasy są urządzeniami wszechstronnymi, stosowanymi zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Występują w wersjach do cięcia na sucho oraz na mokro. Mają dużą moc, niski poziom drgań i dobrze wyważoną obudowę, dzięki czemu są efektywne i łatwe w użyciu.

Przecinarki – pamiętaj o stanie technicznym i czystości narzędzi

Obecnie przecinarki to urządzenia wysokiej jakości, pomimo tego nie powinniśmy zapominać o ich regularnym przeglądzie (minimum raz w roku). Dodatkowo należy je często czyścić, najlepiej każdorazowo po zakończeniu pracy. Zawsze też po użyciu przecinarki sprawdzajmy jej stan techniczny, a także czy przewód zasilający nie uległ uszkodzeniu.

Utrzymanie narzędzi w czystości oraz dobrym stanie technicznym zapewnia nam bezpieczeństwo podczas ich użytkowania, przedłuża żywotność przecinarek, a także sprawia, że jesteśmy bardziej usatysfakcjonowani z pracy na tych urządzeniach.

Przydatne urządzenia dodatkowe

Przy dbaniu o porządek w obrębie przycinarki mogą okazać się pomocne różne narzędzia, które pojawiły się niedawno na rynku. Warto tutaj wspomnieć o trzech urządzeniach dodatkowych:

  1. Pistolet do wiórów – posiada potężną siłę czyszczenia, dzięki czemu możliwe jest dokładne wysprzątanie miejsc nawet trudno dostępnych. Jest to proste i naprawdę przydane narzędzie, umożliwiające łatwy i szybki sposób wyczyszczenia przecinarki, z którym wióry nie mają żadnych szans.
  2.  Transporter wiórów – służy do efektywnego usuwania wiórów z miejsca cięcia, dzięki czemu nie gromadzą się one na urządzeniu oraz w miejscu pracy. Podnosi to z pewnością komfort cięcia, a dodatkowo pozwala na ekologiczne wykorzystanie powstałych odpadów.
  3.  Odsysacz wiórów – jest to mobilne urządzenie składające się z ruchomego i elastycznego systemu wtykania ssania, które składa się z cylindrów oraz filtrów specjalnie zaprojektowanych do zbierania odpadów. Narzędzie to doskonale radzi sobie z drobnoziarnistym pyłem, jak i grubszymi cząstkami z jednego lub dwóch obszarów roboczych. Nadaje się również do usuwania większych ilości odpadów.

Wykorzystanie wymienionych wyżej urządzeń dodatkowych ułatwia dbanie o porządek w obrębie przecinarek i podnosi komfort pracy, wpływają tym samym na jej jakość.