Dobry ślusarz powinien posiadać dobre umiejętności rzemieślnicze. Na jego efektywność w dużym stopniu wpływa także sprzęt, którym dysponuje w miejscu pracy. Jak wybrać wyposażenie do warsztatu ślusarskiego?

Podstawowe narzędzia

Żaden warsztat ślusarski nie może obyć się bez młotka. To proste narzędzie zapewnia szereg możliwości, dzięki czemu jest bardzo uniwersalne. Wybierając młotek, należy mieć na uwadze jego wymiary oraz wagę. Niezbędnym wyposażeniem ślusarza jest także odpowiedni nóż z wymiennymi ostrzami. To wielofunkcyjne narzędzie, które wykorzystać można do trasowania, oczyszczania czy trasowania linii. Prosty mechanizm pozwala na szybką wymianę ostrzy. Kolejne istotne wyposażenie to komplet dłut, które przydadzą się w pracach wykończeniowych i rzeźbiarskich. Najlepiej zainwestować w zestaw narzędzi o różnej wielkości. W warsztacie ślusarski bez wątpienia przydadzą się także wkrętaki. Komplet śrubokrętów powinien zawierać narzędzia krzyżakowe oraz płaskie, w różnych rozmiarach. Warto pamiętać, że wkrętaki z hartowaną końcówką są znacznie trwalsze.

Narzędzia pomiarowe

Dobry warsztat ślusarski nie może obyć się bez kątownika. To praktyczne narzędzie służy do wyznaczania kątów, co przydaje się zwłaszcza w początkowych etapach realizacji prac. W warsztacie ślusarskim niezbędny jest także kątownik uniwersalny. Od klasycznego różni się bardziej kompaktowymi rozmiarami i większą poręcznością. Ważnym narzędziem pomiarowym jest również poziomica. Ten prosty przyrząd pozwala na sprawdzenie, czy wykonana konstrukcja posiada odpowiednie proporcje. Do najpopularniejszych należą poziomice laserowe i libellowe. Te pierwsze wyznaczają poziomą wiązkę światła, a drugie wykorzystują do pomiarów grawitację. Warsztat ślusarski musi mieć na wyposażeniu także miarę taśmową. Jej uniwersalny rozmiar to minimum 3m po rozwinięciu. Miara taśmowa powinna posiadać odpowiednią blokadę, sprężynę oraz umocowaną na końcu blaszkę. Elementy te znacząco ułatwiają stolarzowi pracę.

Przecinarki do warsztatu ślusarskiego

Funkcjonowanie warsztatu ślusarskiego znacząco usprawnia obecność przecinarki. W sprzedaży dostępne są różne ich wersje. Przecinarki taśmowe posiadają mocną taśmę, dzięki której cięcie jest bardzo precyzyjne. Urządzenia te podzielić można na ręczne oraz grawitacyjne. Przecinarki ręczne działają w oparciu o siłę manualną, generowaną przez ruch podnoszonego i opuszczanego ramienia maszyny. Przecinarki grawitacyjne wymagają tylko podniesienia ramienia, a za jego opuszczenie odpowiada tłumik hydrauliczny. Urządzenia te bardzo dobrze sprawdzają się właśnie w zakładach ślusarskich, ze względu na swoją intuicyjność. Na szczególną uwagę zasługują maszyny oferowane przez firmę Bomar. Posiadają one imadła z systemem Quick Move, które zwiększają efektywność pracy poprzez usprawnienie i przyspieszenie zaciśnięcia materiału. Urządzenia te mogą posiadać także różne elementy dodatkowe, np. konwerter częstotliwości, wskaźnik napięcia taśmy, lampkę halogenową czy dodatkowy układ chłodzenia.