Przecinarka Individual 720.540 DGH

,

Dane techniczne

  • Min. średnica cięcia ø5 mm
  • Min.długość materiału w imadle 30 mm
  • Odległość podstawy imadła od podłoża 780 mm
  • Wymiar taśmy tnącej 6640 x 54 x 1,3 mm
  • Moc całkowita 4 kW
  • Prędkość taśmy Falownik – płynna regulacja od 20 do 120 m/min.
  • Moc przyłączeniowa 5,2 kVA
  • Wymiary (sz x dł x wys) 2000 x 3250 x 2420 mm
  • Waga 2000 kg

 

  • Maksymalna średnica cięcia: ø 540
  • Podnoszenie ramienia: Hydrauliczne
  • Opuszczanie ramienia: Hydrauliczne
  • Cięcie pod kątem: Lewo/Prawo 45°- 0° – 45° – 60°
  • Imadło: Hydrauliczne

Charakterystyka przecinarki

Półautomatyczna piła. Średnica cięcia 540mm

Przecinarka taśmowa Individual 720.540DGH to piła dwukolumnowa półautomatyczna o wszechstronnym zastosowaniu, która łączy solidną konstrukcję ze zwiększoną elastycznością pracy. Przeznaczona jest dla zakładów, które oczekują wysokiej jakości cięć i pracy pod kątem. Dzięki hydraulicznemu sterowaniu przyspieszony zostaje proces cięcia oraz zwiększona precyzja obróbki materiałów. 

Dwukolumnowa konstrukcja serii Individual zapewnia doskonałą precyzję przy cięciu zwłaszcza pełnych materiałów. Ramię piły prowadzone jest przez dwie solidne kolumny i ułożone na prowadnicach liniowych z jednej strony oraz na prowadnicach pomocniczych z drugiej strony. 

Taśma piły jest nachylona pod kątem 2° w stosunku do powierzchni imadła, co również znacznie skraca czasy cięcia i przyczynia się do wydłużenia żywotności taśmy piły

ZALETY

  • falownik i płynna regulacja prędkości taśmy — lepsze dopasowanie do materiału, możliwość pracy z różnymi typami stali

  • dwukolumnowa konstrukcja
  • hydrauliczne sterowaniem ramieniem i imadłem

  • prowadnice z węglików spiekanych oraz łożyska — dobra trwałość i precyzja

  • opuszczanie ramienia z regulacją prędkości — większa wygoda i lepsza jakość pracy

  • cięcie pod kątem w obie strony

przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki
przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki
przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki
przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki
przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki
przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki
przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki
przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki
przecinarki taśmowe bomar,pilarki,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarka-tasmowa
przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki
przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki

Sterowanie

Podnoszenie ramienia i opuszczanie ramienia jest sterowane hydraulicznie bezpośrednio z pulpitu. Przecinarka jest wyposażona w agregat hydrauliczny wspomagający pracę całego urządzenia. Prędkość opadania ramienia jest płynna i regulowana przez zawór na pulpicie.

Panel sterowania serii Individual znajduje się na oddzielnie stojącej szafie sterowniczej co ułatwia pracę operatorowi w dogodnym dla niego miejscu podczas cięcia. Na podświetlanym czterowierszowym wyświetlaczu pokazywana jest prosta kontrola dialogowa z wiadomościami tekstowymi.

Po przełączeniu maszyny na tryb ręczny można oddzielnie sterować wszystkimi funkcjami maszyny.

Napęd i prędkość taśmy - FALOWNIK

Taśmę napędza silnik przemysłowy sterowany przez falownik w który maszyna jest wyposażona. Dzięki temu prędkość taśmy przecinarki może być regulowana w sposób płynny od 20-120m/min idealnie dopasowana do ciętego materiału. Napęd wspomagany jest przekładnią ślimakową umieszczoną w kąpieli olejowej. 

Precyzyjne prowadzenie taśmy - System ADFR

W porównaniu z konkurencją piła ta oferuje precyzję cięcia, gwarantowaną przez profesjonalne prowadzenie taśmy piły w łożyskach oraz w twardych prowadnicach węglikowych. Węglik jest kruchy ale w przecinarkach taśmowych wykorzystuje się jego drugą właściwość a mianowicie jest odporny na ścieranie co zapewnia jego długowieczną pracę w prowadzeniu brzeszczotu piły taśmowej. Dodatkowo maszyna wyposażona jest w System ADFR (z ang. Automatic Down-Feed Regulation) to automatyczny system regulacji prędkości opuszczania ramienia przecinarki taśmowej.

System ADFR steruje siłą posuwu ramienia w zależności od oporu materiału – czyli na bieżąco dopasowuje tempo opadania ramienia (i tym samym taśmy tnącej) do warunków cięcia.

Jak działa?

W tradycyjnych przecinarkach bez ADFR posuw ustawiany jest ręcznie — hydraulicznie lub mechanicznie — i jest stały, niezależnie od rodzaju materiału.

Z ADFR przecinarka sama dostosowuje prędkość opuszczania, co:

  • zmniejsza ryzyko przeciążenia taśmy,
  • wydłuża żywotność piły,
  • poprawia jakość cięcia,
  • skutecznie skraca czas obróbki w wielu przypadkach.

Korzyści systemu ADFR:

✅ Lepsze dopasowanie do różnych materiałów (np. stal, aluminium, stal nierdzewna)
✅ Automatyczna korekta parametrów pracy bez ingerencji operatora
✅ Zmniejszone zużycie taśmy tnącej
✅ Wyższa powtarzalność i stabilność procesu cięcia

 

Hydrauliczne imadło i mocne szczęki

Przecinarka taśmowa Individual 720.540DGH wyposażona jest w hydrauliczne imadło. Mocne imadło i solidne szczęki zapewniają stabilny zacisk materiału co przekłada się na dokładność cięcia i bezpieczeństwo operatora.

Otwieranie i zamykanie imadła jest sterowane z pulpitu przez operatora.

Ponadto maszynę można dodatkowo wyposażyć w hydrauliczny zacisk do cięcia pakietów co znacznie zwiększa wydajność cięcia przecinarki.

Przy mniejszych elementach można je ciąć po kilka a nawet kilkanaście sztuk na raz ułożonych w „plaster miodu” lub po dwie/trzy sztuki w zależności od średnicy elementów.

Zacisk jest sterowany hydraulicznie  i jest zsynchronizowany z pracą przecinarki. Przykład zacisku po lewej stronie na zdjęciu.

W przypadku cięcia elementów cienkościennych do przecinarki Individual można dodatkowo zamontować również regulację zacisku imadeł, która zapobiega zgnieceniu lub odkształceniu ciętych materiałów np. rur czy profili. 

Szczotka czyszcząca

Pilarka Individual 720.540DGH jest wyposażona w szczotkę czyszczącą piłę taśmowa z wiórów. Gwarantuje to dłuższą żywotność taśmy i higienę cięcia na przecinarce.

Naciąg taśmy

Aby prawidłowo ciąć na przecinarce piła taśmowa powinna być dobrze napięta. Przecinarka Individual 520.360DGH jak wszystkie maszyny marki Bomar, wyposażona jest w śrubę, która znajduje się przy kole napinającym która umożliwia naciąg taśmy. Zegar hydrauliczny, który w tej serii maszyn jest w standardowym wyposażeniu wskazuje prawidłowy naciąg .

Układ chłodzenia

Przecinarka taśmowa jest standardowo wyposażona w cały układ chłodzący piłę taśmową. Emulsja chłodząca jest doprowadzana bezpośrednio w miejsce cięcia za pomocą wężyków. Zabezpiecza to brzeszczot przed przegrzaniem dzięki czemu wydłuża jego żywotność oraz ma znaczący wpływ na prostoliniowość cięcia. 

Zakres cięcia - Cięcie pod kątem

Model Individual 720.540DGH umożliwia:

  • Cięcia proste (0°) — maksymalna średnica cięcia przy tej orientacji. 
  • Cięcia ukośne (w lewo i w prawo): typowo od  45° do +60° w prawo (w zależności od zamocowania materiału).

Przy cięciu pod kątem wartość średnicy, jaką można przeciąć, będzie mniejsza niż przy cięciu prostym. Prawidłowy kąt ramienia można odczytać na dużej i czytelnej skali kąta.

Maszynę można też wyposażyć dodatkowo w elektroniczny odczyt kąta ramienia co przyspiesza pracę i zwiększa precyzję (zdjęcie po lewej)

Regulacja wysokości po przecięciu materiału

Aby osiągnąć krótsze czasy cięcia maszyna w wyposażeniu standardowym posiada regulację wysokości na jaką ma podnieść się ramie po ucięciu materiału – zdjęcie po lewej. Dzięki temu ramię po ucięciu nie cofa się za każdym razem do samej góry tylko na wysokość określoną przez operatora. 

Możliwe zastosowania

  • Zakłady przemysłu metalowego, produkcja profili, rur, elementów konstrukcyjnych
  • zakłady, które wymagają zarówno cięć prostych, jak i ukośnych, bez konieczności zmiany maszyny
  • środowiska, gdzie istotna jest niezawodność, powtarzalność i wydajność — np. produkcja seryjna
  • tam, gdzie warto mieć maszynę o regulowanej prędkości taśmy, co daje lepsze dopasowanie do różnych materiałów

Micro Spray System - chłodzenie mgłą olejową

Micro Spray System (system mikro-natrysku oleju) to nowoczesna metoda chłodzenia i smarowania stosowana głównie w obróbce metali. Zamiast tradycyjnego chłodzenia cieczą (np. emulsją chłodzącą), stosuje się tu mgłę olejową – bardzo drobne krople oleju podawane w sprężonym powietrzu bezpośrednio na narzędzie skrawające i obrabiany materiał.

przecinarki taśmowe bomar,pilarki,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarka-tasmowa

Laserowa linia cięcia – do czego służy i co zapewnia?

Laserowa linia cięcia to system projekcji świetlnej wykorzystywany w przecinarkach (np. taśmowych, tarczowych, stołowych) do precyzyjnego wyznaczania miejsca cięcia jeszcze przed rozpoczęciem pracy ostrza.

przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki

Pistolet do spłukiwania wiórów

Pistolet do spłukiwania wiórów stosowany przy przecinarkach taśmowych to ręczne lub półautomatyczne urządzenie (zestaw dysz i przewodów) przeznaczone do kierowania strumienia chłodziwa, sprężonego powietrza lub mieszanki powietrze–olej w celu usunięcia wiórów, opiłków i zanieczyszczeń z pola cięcia, prowadnic i strefy roboczej.

przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki

Lampka halogenowa

Lampka halogenowa stosowana w przecinarkach to element oświetlenia roboczego, który zapewnia silne, skupione światło w miejscu cięcia. Montowana bezpośrednio przy strefie roboczej, umożliwia precyzyjne ustawienie materiału oraz kontrolę procesu cięcia, zwłaszcza w warunkach ograniczonego oświetlenia otoczenia.

przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki

Dodatkowy układ chłodzenia

Dodatkowy układ chłodzenia doskonale sprawdzi się przy cięciu materiałów o dużej średnicy, w przypadku, kiedy rozstaw kostek prowadzących jest za szeroki. Ustawienie rozprowadzania płynu chłodzącego jest niezwykle proste. Dodatkowym plusem jest możliwość regulacji. Piła taśmowa jest nie tylko smarowana, ale również chłodzona.

czesci do przecinarek bomar, serwis przecinarek bomar

Tenzomat zegarowy

Do czego służy?

Tenzomat to specjalistyczne urządzenie pomiarowe służące do kontroli i ustawiania prawidłowego naciągu taśm napędowych, najczęściej w maszynach przemysłowych. Stosuje się go głównie przy taśmach zębatychpaskach klinowychtaśmach transportujących czy napędach pasowych, gdzie odpowiednie naprężenie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania systemu.

przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki

Elektroniczny wyświetlacz kąta ramienia

Elektroniczny wyświetlacz kąta służy do precyzyjnego wskazywania kąta cięcia podczas pracy przecinarki taśmowej. Umożliwia dokładne ustawienie ramienia przecinarki pod żądanym kątem, co jest kluczowe przy cięciach pod kątem, np. w konstrukcjach spawanych, montażowych czy stalowych.

Hydrauliczny zacisk do cięcia pakietów

Hydrauliczny zacisk do cięcia w pakiecie to układ mocowania materiału, wykorzystywany w przecinarkach taśmowych do jednoczesnego, stabilnego unieruchomienia kilku elementów (prętów, profili, rur itp.) w celu ich równoczesnego przecięcia. Zacisk ten działa automatycznie, wykorzystując siłę układu hydraulicznego maszyny.

przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki

Regulacja zacisku imadeł

Regulacja ciśnienia w imadłach przecinarek taśmowych umożliwia precyzyjne dostosowanie siły docisku i przesuwu materiału w zależności od jego rodzaju, kształtu i wymiarów. System ten stosowany jest zarówno w imadłach zaciskających (mocujących materiał do cięcia), jak i podających (przesuwających materiał w cyklu automatycznym).

przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki

Katy cięcia

przecinarka taśmowa bomar,pilarka,piła do cięcia,maszyny do metalu,podajniki,przecinarki

przecinarki-tasmowe-bomar

Wyposażenie standardowe

  • Praca w cyklu półautomatycznym
  • Dwukolumnowa konstrukcja
  • Konsola sterownicza na oddzielnym postumencie
  • Komendy w języku polskim
  • Wbudowany agregat hydrauliczny
  • Hydrauliczne sterowanie ruchem ramienia
  • System ADFR
  • Funkcja pamięci położenia ramienia
  • Hydraulicznie imadło
  • Elektroniczny odczyt prędkości taśmy
  • Układ chłodzenia
  • Szczotka czyszcząca taśmę
  • Piła taśmowa bimetaliczna
  • Instrukcja obsługi w języku polskim
  • Deklaracja zgodności CE

Wyposażenie dodatkowe

Film