• Dodaj do kosza
  • Dodaj do kosza
  • Dodaj do kosza
  • Dodaj do kosza

Nowoczesne gratownice do metalu

Gratownice do metalu to specjalne urządzenia, które wykorzystywane są głównie do wykańczania powierzchni. To właśnie dzięki tym urządzeniom można pozbyć się zadziorów i ostrych krawędzi. Wygładzanie powierzchni stalowych nie jest łatwym zadanie, dlatego też tym bardziej warto postawić na wydajne i niezawodne maszyny.

Czym wyróżniają się najlepsze gratownice do metalu?

Wysokiej klasy gratownica wyróżnia się przede wszystkim bardzo solidną i modułową konstrukcją. Nowoczesne gratownice zaprojektowane są w taki sposób, aby można je było idealnie skonfigurować do obrabiania konkretnych materiałów. Bardzo ważną rolę odgrywa specjalne urządzenie do pochłaniania pyłów, które powstają podczas gratowania na sucho. Dostępne na rynku gratownice różnią się między sobą przede wszystkim modułami gratującymi. Mowa tutaj oczywiście o ciernych elementach, które oferują różną średnicę wałów, dzięki czemu bez problemu można dokonać korekty styku głównego elementu ściernego. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się specjalne szczotki ścierne, które montowane są bezpośrednio na zespole planetarnym. Warto wspomnieć także o tym, że nowoczesne szczotkownice można wykorzystać do wygładzania nie tylko wewnętrznych, ale również zewnętrznych powierzchni. Producenci oferują nie tylko gratownice do pracy na sucho, ale również urządzenia przystosowane do pracy na mokro. Tego typu urządzenia są bardzo wydajne, a co najważniejsze zapewniają wysoką jakość procesu gratowania.

Jakie funkcje posiadają szczotkownice?

Aby wybrać najlepsze szczotkownice warto zwrócić uwagę na funkcjonalność. Jak wspomniano powyżej gratownice są wykorzystywane do wyrównywania powierzchni i usuwania wszelkich nierówności, które powstają nie tylko podczas cięcia, ale również podczas wypalania. Profesjonalne gratowarki bez problemu można wykorzystać do stępienia ostrych krawędzi blach stalowych, czy też do dokładnego wypolerowania powierzchni. Dzięki nowoczesnej gratownicy zdecydowanie łatwiej jest nadać arkuszom właściwą strukturę. Bez pomocy gratownicy bardzo trudno jest przygotować elementy stalowe do dalszej obróbki. Wiele osób korzysta z dobrodziejstwa gratownicy również po to, aby znacząco poprawić estetykę opracowanych elementów. Specjalistyczne gratownice wykorzystać można także do dopracowywania detali. W dużej mierze to właśnie dzięki tym urządzeniom możliwe jest zaokrąglanie krawędzi metalowych, czy też nadawanie charakterystycznego wykończenia satynowego. Pomimo tego, że szczotkownice pełnią bardzo wiele różnorodnych funkcji, to ich obsługa jest bardzo intuicyjna i prosta. Szeroka funkcjonalność wynika głównie z tego, że gratownice można wyposażyć w niezawodne systemy sterowania. Największym atutem zaawansowanych systemów sterowania jest to, że umożliwiają one precyzyjne dopasowanie parametrów obróbki do konkretnych materiałów.

Jakie gratownice wybrać?

W niewielkich halach produkcyjnych doskonale sprawdzą się gratownice Basic 200. Są to niezawodne urządzenia, które oferują dużą wytrzymałość, niespotykaną wydajność i powtarzalność pracy. Za precyzyjność gratowania w dużym stopniu odpowiada kalibracja stopnia ścieralności. Oryginalna gratownica Basic 200 jest bezpieczna i bardzo łatwa w obsłudze, dzięki czemu z jej dobrodziejstwa może skorzystać praktycznie każdy. Przy zdecydowanie bardziej skomplikowanych zadaniach doskonale sprawdzi się gratownica Orbital 250. Jest to wysokiej jakości sprzęt, który poradzi sobie nie tylko ze stalą nierdzewną, ale również z aluminium i czarną stalą. Olbrzymim atutem opisywanych gratownic jest to, że bez problemu można wymienić materiały eksploatacyjne. Dzięki uniwersalnemu mocowaniu można zamontować nie tylko oryginalne szczotki, ale również modele, które dostępne są w marketach.

Gratownice – jakie zastosowanie?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli gratownic, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Wyróżnić należy przede wszystkim specjalne gratownice do otworów i gratownice do promieni wewnętrznych. Nie można zapominać także o klasycznych wygładzarkach. Jeżeli chodzi o gratownice do otworów, to doskonale nadają się one do przygotowania spoin i idealnie czystych krawędzi. Producenci oferują urządzenia do użytku profesjonalnego, półprofesjonalnego i amatorskiego. Nowoczesne gratownice bardzo często wyposażone są w ruchomy element szlifierski. Spotkać można nie tylko dysk z włókniną szlifierską, ale również specjalną ściernicę z nacinanym płótnem ściernym. Warto wspomnieć o tym, że to właśnie od wyboru konkretnego elementu ściernego zależy jakie prace wykończeniowe można wykonać. Godne polecenia są uniwersalne gratownice, w których bardzo szybko można wymienić główne elementy ścierne. Dzięki temu rozwiązaniu ta sama gratowarka może być wykorzystana do różnorodnej obróbki. Nowością na rynku są szczotkownice do satynowania, usuwania zgorzelin i tlenków metalu. Aby wybrać odpowiednią gratownicę warto zwrócić uwagę na jej moc i napęd. Ogromną rolę odgrywa również grubość obróbki oraz liczba narzędzi roboczych. Nowoczesne gratownice wykorzystywane są coraz częściej nie tylko do produkcji konstrukcji metalowych, ale również w budowie maszyn i różnorodnych urządzeń przemysłowych.