Profile aluminiowe można wykorzystać przy wielu pracach, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się w jaki sposób można je dokładnie przyciąć. W pierwszej kolejności warto wyraźnie zaznaczyć, że cięcie profili aluminiowych powinno odbyć się za pomocą piły ręcznej albo mechanicznej. Bardzo częstym błędem jest cięcie aluminium za pomocą szlifierki kątowej.

Jak ciąć profile aluminiowe?

Przy ręcznym cięciu profili aluminiowych należy przygotować wcześniej stabilne podłoże. Doskonale sprawdzi się stół roboczy do którego można przymocować drewnianą podstawę korytka. Bardzo ważne jest także to, aby dno korytka wyłożyć sklejką abo cienką deseczką, dzięki czemu znacząco ograniczymy ryzyko porysowania profili. Jeżeli chodzi o same profile aluminiowe, to należy ułożyć je w taki sposób, aby nie przesuwały się samoistnie podczas cięcia. W zadaniu tym pomóc może ukośnica ręczna z prowadnicą. Aby dokładnie przyciąć profile aluminiowe warto skorzystać z pomocy piły ramowej z brzeszczotem, który przystosowany jest właśnie do cięcie metali nieżelaznych. Po cięciu skorzystać można także z gratowania płaskim pilnikiem, dzięki któremu przygotujemy idealną powierzchnię.

Jeżeli musimy przyciąć większą ilość profili aluminiowych, to zdecydowanie lepiej spisze się cięcie mechaniczne. Jego największym atutem jest nie tylko niespotykana precyzja, ale również to, że przycięte profile aluminiowe nie wymagają gratowania. Aby skorzystać z dobrodziejstwa cięcia mechanicznego niezbędne jest oczywiście zakupienie specjalnego narzędzia. W przypadku profili aluminiowych idealnie sprawdzą się piły ukosowe, czyli popularne ukośnice. Pamiętać należy jedynie o tym, aby nasz sprzęt wyposażony był w piłę tarczową, która przeznaczona jest właśnie do cięcia aluminium. Podczas cięcia piłą uważać należy na nadmierne przegrzanie aluminium. Problem z nadtapianiem pojawia się przede wszystkim w trakcie pracy z szlifierką kątową. W przegrzanym elemencie bardzo często dochodzi do uszkodzenia powłoki malarskiej. Przy cięciu aluminiowych profili stosować należy zasady BHP. Zadbać należy nie tylko o odpowiednie środki ochrony osobistej, ale również o prawidłowe przechowywanie sprzętu, dzięki czemu służyć będzie on nam przez wiele długich lat.

Na jakie narzędzia postawić?

Jeżeli nie wiemy czym ciąć profile aluminiowe, to w pierwszej kolejności warto sięgnąć po piły. Sprawdzi się tutaj przecinarka tarczowa do aluminium, ale również o zwykłych piłach do metalu. W przypadku aluminium najlepiej sprawdzą się brzeszczoty, które mają proste zęby. Warto postawić także na powolny posuw, dzięki któremu rozwiążemy problem z nieprzyjemnym wybrzuszeniem pojawiającym się na krawędziach cięcia. Podczas cięcia aluminium pamiętać należy o regularnym chłodzeniu, które ma bezpośredni wpływ na jakość cięcia. W trakcie pracy zrezygnować należy z chłodziwa opartego na etanolu. Najlepiej sprawdzi się emulsja, która chroni przed przypadkowym poparzeniem.

Wiele osób przycina profile aluminiowe za pomocą wyrzynarek. Są to uniwersalne narzędzia pracy, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie. Jeżeli istnieje taka możliwość, to w pierwszej kolejności warto kupić wyrzynarkę z dodatkową prowadnicą. W dużej mierze to właśnie dzięki niej możliwe będzie precyzyjne cięcie profili aluminiowych pod odpowiednim kątem. Godne uwagi są brzeszczoty z zębami w kształcie kłów, które zapewniają szybkie i precyzyjne cięcia. Jeżeli chodzi o sam materiał, to większość firm stawia na brzeszczoty wykonane z hartowanej stali szybkotnącej (HSS).

O czym należy pamiętać podczas cięcia profili aluminiowych?

Przy cięciu profili aluminiowych zwrócić należy szczególną uwagę na czystość obrabianego materiału. Zadbać należy nie tylko o czystość stanowiska pracy, ale również o czystość wszystkich narzędzi. Aluminium jest materiałem bardzo wrażliwym na wióry metali. Rdza nalotowa niestety bardzo szybko wchodzi w reakcję z powłoką aluminiową. Jak łatwo się domyślić bardzo ważne jest także to, aby zaplanować wszystkie cięcia, które chcemy wykonać. Jeżeli pojawią się zadziory, to należy je jak najszybciej usunąć. Utlenianie zazwyczaj pojawia się na samych stykach. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, aby po przycięciu profili aluminiowych jak najszybciej wykonać lutowanie albo spawanie.

Cięcie laserem i plazmą

Profile aluminiowe można ciąć laserem i plazmą. Największym atutem wiązki laserowej jest niespotykana precyzja cięcia. Pamiętać należy o tym, że prace z laserem wymagają oczywiście dobrego zabezpieczenia wzroku. Warto dokupić specjalne okulary albo maskę ochronną, dzięki której zabezpieczymy się przed niebezpiecznym odblaskiem. Plazma w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie najciekawszą alternatywą dla lasera. Mowa tutaj oczywiście o zjonizowanym termicznie gazie, który poradzi sobie nie tylko z profilami aluminiowymi, ale również z profilami stalowymi. Gaz jest wydalany z dużą prędkością przez specjalne dysze, dzięki czemu można przyciąć nawet bardzo grube profile. Warto wspomnieć również o tym, że na rynku dostępne są urządzenia, które umożliwiają cięcie profili aluminiowe wodą. Jest to bardzo wydajna, tania i bezpieczna technika cięcia.