Firmy specjalizujące się w pracach serwisowych czy produkcyjnych powinny posiadać narzędzia, dzięki którym sprawnie i szybko wykonają cięcie metalu. Warto spośród narzędzi dostępnych na ryku wybrać te przeznaczone dla profesjonalistów.

Czym ciąć metal?

Profesjonaliści do cięcia metalu wybierają piły tarczowe wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają bezpieczną pracę przy obróbce metalu. Zaletą pił tarczowych jest ich duża moc skrawania uzyskiwana za pomocą specjalistycznej tarczy tnącej, wykorzystywanej tylko do stopów twardych. Przy wyborze piły tarczowej warto zwrócić uwagę na imadło, polecane jest te z szybką regulacją i funkcją cięcia pod kątem. Piły tarczowe nadają się najlepiej do prac związanych z rozdzielaniem rur, do cięcia materiałów płaskich i okrągłych takich jak: aluminium, stal i metale nieżelazne. Decydując się na zakup piły, ważne jest również, aby miała możliwość łatwej i szybkiej wymiany tarczy tnącej.

Do cięcia metalu w większych zakładach produkcyjnych wykorzystywane są przecinarki taśmowe, których zaletą jest brak poobróbkowych zadziorów. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów przecinarek taśmowych, czyli przecinarki ręczne, grawitacyjne, półautomatyczne i automatyczne. Wybór odpowiedniej przecinarki taśmowej zależy od rodzaju prac, do których będzie wykorzystywana.Przecinarka ręczna nadaje się dobrze do pracy w każdych warunkach, jest niewielkich rozmiarów, lekka i prosta w obsłudze oraz ma możliwość cięcia pod kątem.Przecinarka grawitacyjna
jest wykorzystywana do szerokiej obróbki materiałów i dobrze sprawdza się przy produkcji jednostkowej i niedużej produkcji seryjnej.Przecinarki półautomatyczne
mają duży zakres cięcia oraz wyróżniają się łatwą regulacją ramy piły i znajdują zastosowanie w przemyśle.

Natomiast przecinarki automatyczne to narzędzia profesjonalne, w pełni zautomatyzowane i wykorzystywane do obróbki różnego rodzaju materiałów. Łatwa i szybka obsługa tych maszyn sprawia, że są często wykorzystywane do cięcia metali.