Szlifierka taśmowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Szlifierka taśmowa jest jednym z najpopularniejszych narzędzi warsztatowych, przeznaczonym do obróbki materiałów o zróżnicowanym stopniu twardości. Jej działanie opiera się na zasadzie obrotów pasa z odpowiednim ścierniwem, które po osadzeniu na taśmie prowadzone jest po powierzchni obrabianego elementu z wysoką prędkością. Przy wyborze tego narzędzia należy zwrócić szczególną uwagę na jego rodzaj, parametry oraz dodatkowe funkcje. Jaka szlifierka sprawdzi się najlepiej?

Zastosowanie szlifierek taśmowych

Prawidłowość działania szlifierki taśmowej zależy od ciągłości obrotu taśmy z papierem ściernym w jednej płaszczyźnie. Sam proces szlifowania przebiega cały czas w tym samym kierunku i z dużą prędkością, co eliminuje ryzyko wystąpienia kolistych wyżłobień podczas obróbki. Narzędzie to najlepiej sprawdza się w przypadku dużych obszarów o prostej lub delikatnie wypukłej powierzchni. W używaniu szlifierki szczególną trudność sprawia docieranie do narożników materiału, co wynika z jej specyficznej budowy.

Rodzaj szlifierki

Szlifierki taśmowe występują w wariancie ręcznym oraz stacjonarnym. W obsłudze wygodniejsze jest to pierwsze rozwiązanie, ze względu na dużą mobilność. Szlifierek ręcznych używać można praktycznie wszędzie, a jedynym warunkiem jest bezpośredni dostęp do źródła zasilania. Większą stabilność pracy zapewniają jednak modele stacjonarne, co przekłada się na lepszą precyzję podczas wykonywania obróbek. Aby w podobny sposób ustabilizować taśmową szlifierkę ręczną, można ją połączyć z dodatkowym statywem.

Kluczowe właściwości szlifierki taśmowej

Do najważniejszych parametrów szlifierki taśmowej należą wymiary jej taśmy. Im są one większe, tym krótszy czas pracy i mniejsza precyzja wykonania. Najczęściej spotkać można taśmy o długości 130-610 mm oraz szerokości 60-100 mm. Kolejna kwestia to prędkość przesuwu taśmy. W tym przypadku im większy jej rozmiar, tym bardziej efektywna praca narzędzia. Nie bez znaczenia pozostaje również zasilanie. W sprzedaży znaleźć można szlifierki taśmowe zarówno elektryczne, jak i pneumatyczne. Narzędzia należące do tej drugiej kategorii są nieco słabsze, ale wyróżniają się cichszą pracą. Warto też pamiętać, że modele z większą prędkością przesuwu dedykowane są obróbce materiałów miękkich.

Dodatkowe funkcjonalności narzędzia

Najbardziej zaawansowane szlifierki mogą posiadać różne dodatkowe funkcjonalności. Jedną z nich jest system odsysania pyłu, który na bieżąco usuwa nieczystości i zapewnia lepszą widoczność podczas obróbki. Szlifierka może też umożliwiać wybór prędkości posuwu, co pozwala na precyzyjne dopasowanie prędkości szlifowania do rodzaju materiału. Niektóre modele dają możliwość pracy na mokro, przy czym wymaga to zastosowania specjalnego papieru. Interesującą funkcją jest również automatyczne napinanie taśmy, dzięki któremu nie trzeba ręcznie ustawiać tego parametru pokrętłami. W niektórych narzędziach dostępna jest także specjalna ramka szlifierska, pozwalająca na delikatne uniesienie taśmy i odseparowanie jej od obrabianej powierzchni.

Przy wyborze szlifierki taśmowej warto wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione wskazówki. My możemy Państwu polecić niezawodne i nowoczesne szlifierki taśmowe BSander marki Bomar!