Piła tarczowa to jedno ze standardowych narzędzi w warsztacie stolarskim. Zadbanie o jej odpowiednią kondycję zapewnia skuteczność działania oraz chroni przed awariami. Gwarancją prostego i równego cięcia jest utrzymanie narzędzia w czystości. Negatywny wpływ na przecinarkę tarczową mają pozostałości po drwach, fragmenty trocin, zastygłe zlepki żywic czy pyły. Ich obecność może prowadzić do przegrzania piły, a nawet zmiany geometrii tarcz. Jakość cięcia spada wówczas drastycznie, co przekłada się na gorsze parametry obróbek.

Preparaty ochronne

Sposobem na ochronę narzędzia jest stosowanie odpowiednich preparatów czyszczących. Regeneracja pił tarczowych może się odbywać na przykład przy użyciu past polerskich. Środki te wygładzają powierzchnię narzędzia i ułatwiają usuwanie pozostałych resztek, które mogłyby prowadzić do stępienia i zabrudzenia obrabianych materiałów. Istnieją także metody alternatywne, pozwalające na redukcję kosztów. Do konserwacji wykorzystać można uniwersalne detergenty, które dostępne są w każdym sklepie. Środki te nie powinny jednak posiadać substancji ściernych, ponieważ zwiększają one ryzyko skorodowania tarczy. Preparaty te przeznaczone są głównie do usuwania przypalonych powierzchni metalowych, dzięki czemu są bardzo pomocne w przypadku elementów płaskich oraz zębów narzędzia.

Domowa konserwacja

Piłę tarczową można zamoczyć w nafcie. W ciągu kilkunastu godzin jej powierzchnia zregeneruje się, a po wyjęciu z cieszy proces oczyszczenia będzie znacznie uproszczony. Nafta jest jednak produktem łatwopalnym, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności. Przecinarka tarczowa powinna być także odpowiednio przechowywana. Domowa konserwacja chroni przed powstawaniem ognisk rdzy, a tym samym wydłuża żywotność narzędzia. Zabezpieczeniem przed defektami jest przechowywanie piły w specjalnym futerale. Ma to szczególne znaczenie w przypadku narzędzi wyposażonych w zęby z węglików. Naprawa pił tarczowych tego typu jest bardzo kosztowna, dlatego warto ochronić je przed awariami.

Serwis

W razie awarii oferowanych przez nas produktów: przecinarek tarczowych i taśmowych, oferujemy możliwość skorzystania z naszego serwisu. Wykonujemy kompleksową renowację maszyn: naprawę, malowanie, wymianę części na nowe. W nagłych przypadkach zgłoszenia przyjmujemy 24/h na dobę!