Przecinarki tarczowe i taśmowe to narzędzia, które pozwalają na szybką i precyzyjną obróbkę elementów wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Do zalet tych urządzeń należą duże możliwości w zakresie automatyzacji procesu cięcia, co znacząco ułatwia przebieg prac. Oba rodzaje pilarek posiadają pewne cechy wspólne, jednak występują między nimi zasadnicze różnice. Jaką przecinarkę lepiej wybrać?

Piła taśmowa a piła tarczowa

Przecinarka taśmowa jest narzędziem stolarskim przystosowanym do cięcia krzywoliniowego lub prostoliniowego. Urządzenia te mają zwykle stosunkowo prostą budowę, a także nie zajmują wiele miejsca. Na ich konstrukcję składa się solidnie wykonany korpus, do którego zamocowane są dwa koła z taśmą tnącą. Ich rozstaw można regulować, aby zyskać odpowiednie napięcie elementu tnącego. Piła tarczowa służy natomiast do cięcia poprzecznego, wzdłużnego oraz pod kątem. Urządzenie to również zbudowane jest z solidnego korpusu, który posiada specjalne wrzeciono z mocowaną tarczą tnącą. Niektóre piły tarczowe dysponują wózkami bocznymi, które przydają się przy cięciu elementów o większej długości.

Wielkość pola roboczego

Istotnym parametrem każdej przecinarki jest wielkość pola roboczego. W modelach taśmowych ogranicza je wysokość, na jaką taśma może być podniesiona. W przypadku cięcia pakietów, urządzenia te zapewniają nawet 1500×1500 mm przekroju. Piła tarczowa pozwala na obróbkę elementów znacznie mniejszych, do średnicy ok. 100 mm. Urządzenia te nie wymagają układania pakietów, dzięki czemu pracują szybko i wygodnie. Piła taśmowa może ciąć wiele elementów jednocześnie, jednak jedynie w przypadku wcześniejszego przygotowania pakietu.

Jakość cięcia i koszty eksploatacji

Z uwagi na swoją sztywność, przecinarki tarczowe zapewniają zwykle większą precyzję cięcia od przecinarek taśmowych. Kwestia ta pozostaje nie bez znaczenia dla użytkowników, którzy ucięte elementy poddają spawaniu na późniejszych etapach procesu obróbki. Jakość powierzchni uzyskanej na skutek cięcia piłą tarczową z reguły jest na tyle wysoka, aby nie było konieczne przeprowadzanie gratowania oraz innych prac dodatkowych. Przy prawidłowym doborze parametrów skrawania koszty eksploatacji obu narzędzi są zbliżone. Ceny taśm są o wiele niższe od tarcz tnących, jednak te drugie oferują możliwość ostrzenia oraz wielokrotnego stosowania.

Piła taśmowa czy tarczowa?

Wybierając przecinarkę, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj detali poddawanych obróbce. Nie bez znaczenia pozostaje zarówno wielkość materiału, jak i możliwość ułożenia go w pakietach oraz równoczesnego cięcia wielu elementów. Kwestią bardzo istotną jest również precyzja wymagana przy danym projekcie oraz stopień automatyzacji całego procesu. Przecinarki tarczowe z reguły uważane są za narzędzia bardziej uniwersalne i mobilne od modeli taśmowych, jednak wszystko zależy tak naprawdę od przyszłych zastosowań. Piły taśmowe są natomiast prostsze w eksploatacji, a także zapewniają większą powtarzalność cięć i stabilność prowadzenia.

Sprawdź nasze oferty na przecinarki taśmowe Bomar i przecinarki taśmowe Bomar!