Oryginalne piły taśmowe do drewna jak powszechnie wiadomo niestety nie należą do najtańszych wydatków, dlatego też tym bardziej warto skorzystać z dobrodziejstwa regeneracji. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są największe zalety regeneracji pił taśmowych do drewna i na czym tak naprawdę wygląda ten zabieg.

Piły taśmowe do drewna regeneracja – co trzeba wiedzieć?

Nawet najlepsze jakościowo piły taśmowe od renomowanego producenta, mogą niestety odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie, dlatego też tak ważne jest ich systematyczne ostrzenie i rozwieranie. W dużej mierze to właśnie dzięki regeneracji, można nie tylko zwiększyć wydajność i jakość cięcia, ale również znacząco wydłużyć żywotność samych pił taśmowych. Każdy szanujący się producent pił taśmowych podaje dokładne informacje, jak często należy je ostrzyć i rozwierać, dlatego też warto dostosować się do zaleceń.

Jak zregenerować piły taśmowe do drewna – krok po kroku?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że prawidłowe ostrzenie pił taśmowych w żadnym wypadku nie może pozostawiać przypaleń we wrębach uzębienia i charakterystycznych zacięć ściernicą. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę zachowanie niewielkiej chropowatości na wybranych powierzchniach. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt najlepiej zachować dość duży promień wrębu. W przypadku pił taśmowych o zbyt małym promieniu, może niestety nastąpić pękanie we wrębie. Aby pozbyć się tego problemu warto regenerację piły taśmowej wykonać w 4-5 przejściach przez specjalną ostrzarkę. Pierwsze przejście jest oczywiście wstępne, a dwa kolejne wyrównujące. Czwarte i piąte przejście polega z kolei na wygładzeniu powierzchni.

Na co uważać?

Jedną z wad regeneracji pił taśmowych jest przegrzanie ostrzy zębów i wrębów. Główną przyczyną tego problemu jest nie tylko nadmierny posuw i zbyt duża twardość ściernicy, ale również nieprawidłowe wyprofilowanie ściernicy albo nieodpowiednie ustawienie jej względem zębów. Aby uniknąć tych i wielu innych problemów, regeneracja pił taśmowych do drewna powinna być zlecona doświadczonej ekipie. Tylko rzetelne firmy mogą pochwalić się odpowiednim sprzętem, dzięki któremu będzie można dokonać rozwierania, ostrzenia i zgrzewania.

Jaki sprzęt do regeneracji pił taśmowych?

Do rozwierania pił taśmowych wykorzystuje się zazwyczaj niezawodne rozwieracze RWM. W dużej mierze to właśnie dzięki tym urządzeniom możliwe jest szybkie i łatwe rozwieranie zębów pił taśmowych. Jeżeli chodzi o samo ostrzenie pił taśmowych do drewna, to z pomocą przychodzą specjalne ostrzarki półautomatyczne, dzięki którym możliwe jest uzyskanie powtarzalnego odwzorowania zarysu wszystkich zębów. Ostatni etap regeneracji polega na skorzystaniu z pomocy specjalnych zgrzewarek do pił taśmowych. Aby zminimalizować zjawisko utleniania i odwęglania  wykonuje się także hartowanie indukcyjne. To właśnie dzięki hartowaniu indukcyjnemu, można znacząco utwardzić wybrane powierzchnie, dzięki czemu piły taśmowe przez dłuższy okres czasu będą spełniać swoje podstawowe zadania.